BAŞKAN TÜRKYILMAZ: “BURSALILARI KANDIRMAYIN, HESAP VERİN”
BAŞKAN TÜRKYILMAZ: “BURSALILARI KANDIRMAYIN, HESAP VERİN”
Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, kaçak olduğunu iddia ederek Güzelyalı Atatürk Parkı’nın 2’nci Etabı sosyal tesis inşaatını hukuka aykırı şekilde mühürleyen Büyükşehir Belediyesi’nin Bursalıları kandırdığını söyledi. Son 15 yılda Bursa’nın kaçak yapı stoğunun 40 bine ulaştığını bizzat kendisi açıklayan Alinur Aktaş’ın hedef şaşırttığını belirten Başkan Türkyılmaz, “Aktaş, bu binlerce kaçak yapı gözümüzün önünde dururken, kamu hizmetini engellemeyi marifet saymaktadır. Bu kenti betona gömerek kötülük ettiğiniz açıkça ortadayken, kimseyi kandırmaya hakkınız yok” dedi.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, belediye mülkiyetinde bulunan Güzelyalı Atatürk Parkı’nın 2’nci Etabı sosyal tesis inşaatını usule ve hukuka aykırı hareket ederek mühürleyen Büyükşehir Belediyesi’nin “belediyenin kaçak inşaatı mühürlendi” algısını yaratarak halkı kandırdığını söyledi. Kamu hizmetinin engellendiğini belirten Başkan Türkyılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın gerçeği yansıtmayan, hiçbir delile dayanmayan iddialarla hedef şaşırtmaya çalıştığını belirtti. Bursa’nın en önemli sorununun kaçak yapılaşma olduğunu kaydeden Başkan Türkyılmaz, "Son 15 yılda Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Kestel ve Gürsu ilçelerinde 40 bine yakın kaçak yapı olduğunu bizzat kendisi ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş öncelikle bu yapılara nasıl izin verildiğini açıklamalıdır. Yine Aktaş’ın verdiği rakamlara göre 19 bin 508 kaçak yapı ile Osmangazi başı çekerken, Yıldırım’da 12 bin 486, Nilüfer’de 4 bin 216, Gürsu’da 3 bin 42 ve Kestel’de ise 737 kaçak yapı tespit edilmiştir. Bursa genelindeki toplam kaçak yapı stoğunun yüzde 89’u bu 5 ilçede bulunurken, bunca zamandır neden göz yumulmuştur. Aktaş, bu binlerce kaçak yapı gözümüzün önünde dururken, kamu hizmetini engellemeyi marifet saymaktadır. Bursa’da kaçak yapıya geçit vermeyeceğini belirten Alinur Aktaş’a soruyorum. Bu 40 bin konutun kaçına mühür vurdunuz, kaçını yıktınız? Göreve geldiğiniz günden bu yana kaç adet plan değişikliğine imza attınız? Ne kadar yeşil alanı imara açtınız? Görevde bulunduğunuz süre içerisinde kaç yapıya ruhsat verdiniz? Ruhsatsız kaç tane kaçak yapıya göz yumdunuz? Hedef şaşırtmayı bırakıp laf değil, iş üretmelisiniz. Bursalıların sizden beklediği laf değil hizmettir” ifadelerini kullandı.

BURSALILARI KANDIRMAYA HAKKINIZ YOK

Park alanının 2010 tarihinde Mudanya Belediye Meclisi tarafından kent meydanı olarak düzenlenmesi şartı ile Büyükşehir Belediyesi’ne 25 yıllığına tahsis edildiğini, aradan geçen sürede tahsis amacına uygun olarak hiçbir faaliyet gerçekleştirilmediğini hatırlatan Başkan Türkyılmaz, “Hukuk mücadelemiz sonucunda Bursa 2. İdare Mahkemesi, uzun zaman tahsis amacına uygun herhangi bir çalışma yapılmadığı gerekçesiyle Mudanya Belediyesi’nin Atatürk Parkı ile entegre bir düzenlemeye başlaması gerektiği yönünde karar verdi. Mahkeme; Mudanya Belediyesi’nin Atatürk Parkı ile entegre bir düzenlemenin yapılması yönündeki çalışma planının kamu yararına daha uygun olduğu, uzun süre tahsis amacına uygun bir çalışma yapılmadığından kamu yararına aykırı bir vaziyette bulundurulan dava konusu yerin Mudanya Belediyesi tarafından yapmak istediği proje ile bir an önce bağının sağlanarak kamu yararına uygun hale getirilmesi gerektiğine hükmetti. Mudanya Belediyesi sosyal tesisin mahkeme kararı ile halkın kullanımına sunmak üzere çalışmaları zaman kaybetmeden başlattı. Ancak kendileri iş yapmadıkları gibi kamu hizmetini de engellediler, bunu da ‘kaçak yapıya geçit yok’ kılıfına uydurmaya çalıştılar. Bursalıları kandırmayın. Bu kenti betona gömerek kötülük ettiğiniz açıkça ortadayken, kimseyi kandırmaya hakkınız yok” diye konuştu.

HEDEF ŞAŞIRTMAYIN, HESAP VERİN

Alinur Aktaş’ın Bursa’nın tamamında yaşanan sinek sorunu ve ihale süreciyle ilgili iddiaları yanıtlamak yerine Mudanya Belediyesi’nin adını kullanarak hedef şaşırttığını belirten Başkan Türkyılmaz, “Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, konuyu çarpıtmak yerine ihalede yolsuzluk var mı yok mu? Bu sorunun yanıtını vermelidir. Yine iddia edildiği gibi sinek ihalesi neden bir ay bekletilmiştir? Bu bir aylık sürede sineklerin ürediği ve tüm Bursa’yı sardığı ortada değil midir? Belgeleriyle bunun yanıtını vermelidir. Karasinekle ilgili şikayetlerin ardı arkası kesilmezken, bu yalnızca Mudanya’nın değil, tüm Bursa’nın sorunu haline gelirken yalnızca Mudanya’yı örnek vererek hedef şaşırtan Alinur Aktaş bu sorunun yanıtını veremez ise, tüm Bursa halkı adına suç duyurusunda bulunmak da bizim görevimizdir” diye konuştu.
Sayfayı paylaş
Diğer Haberler
Mudanya Belediyesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close