BAŞARILARIYLA TARİHE İMZA ATAN KADINLAR SERGİSİ
BAŞARILARIYLA TARİHE İMZA ATAN KADINLAR SERGİSİ
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün en önemli devrimlerinden biri olan ve tüm dünya ülkelerinden önce Türk kadınına “seçme ve seçilme hakkı” vererek kadınların önünü açtığı 1934 yılından bu yana her yıl 5 Aralık Kadın Hakları Günü olarak kutlanıyor. Demokratik bir cumhuriyette eşit şartlar sağlanan kadınlar, neler başarmadı ki… Sanatta, eğitimde, siyasette hep öncü oldular. Kimileri cephede savaşırken, kimisi ise yıllar sonra bile O’nun bıraktığı değerleri gelecek nesillere aktarmak için çalıştı.

Şüphesiz Cumhuriyet tohumlarının ekilmesinde, İstiklal savaşı sırasında gerek cephede gerekse cephe gerisinde tüm gücü ile istikbali için direnen Türk kadınının rolü de vardı. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, türk kadının bu fedakarlık ve hizmetlerini takdir etmiş sosyal, ekonomik ve siyasal konumunu iyileştirici uygulamaları hayata geçirmişti.

Bizler de onların izinde yürüyenler olarak, bıraktıkları değerleri Cumhuriyet ve özgürlükler kenti Mudanya'da en güçlü şekilde yaşatmaya devam ediyoruz.

 
Tarihte iz bırakan “Cumhuriyet Kadınları”nı saygı duruşu niteliğindeki sergi çalışmamızla hatırlıyoruz.
 
AÇILIŞ 
📆 2 Aralık 2021 Perşembe
⏱ 13.00
📍 Tahir Paşa Konağı - Mudanya 
Sayfayı paylaş
Mudanya Belediyesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close