BUGÜN - 03.06.2023 CUMARTESİ
BAŞKAN TÜRKYILMAZ’DAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ’NDE “MAVİ SİT” ÇAĞRISI

06.06.2022
BAŞKAN TÜRKYILMAZ’DAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ’NDE “MAVİ SİT” ÇAĞRISI

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında daha önce Mudanya’da yapılan Deniz Çalıştayı’nı hatırlatarak, Marmara’ya kıyısı olan belediyelere “Marmara denizinin korunması ve yaşatılması, değerlerimizin gelecek nesillere aktarılması için ‘Mavi Sit’ çalışmasının başlatılmasını önemli ve kaçınılmaz görüyoruz” çağrısını yineledi.

Mudanya Belediyesi, Mudanya Kent Konseyi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde “Çevreni Koru, Geleceğini Koru” temasıyla Mütareke Meydanı’nda düzenlediği etkinliklerde, doğa ve denizde oluşan kirliliğe dikkati çekti. Birçok sivil toplum kuruluşunun destek verdiği etkinlikte gönüllü ekiplerle Mudanya top tepesi mevki ve sahillerde temizlik yapıldı. Mudanya Kent Konseyi Fotoğraf Atölyesi, Lets Do It, Doğa Varsa Hayat Var Derneği sergileri ile küresel ısınmaya dikkatin çekildiği Antarktika isimli kişisel sergi izlenime açıldı. Etkinlik kapsamında Agah Bursalı Kreşi öğrencilerinin geri dönüşüm malzemeleri defilesi izleyicilerden büyük alkış aldı. Her vatandaşın gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakma sorumluluğu olduğunu belirten Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, “Yeniden Temiz Bir Marmara” için Marmara Denizi’nin mevcut çevresel durumu ve bunun deniz ekosistemine etkilerini, kentsel atıksu yükü, su ürünleri ve arkeolojik kültür mirasını Mudanya Deniz Çalıştayı’nda ele aldıklarını hatırlatırken, Marmara ortak değerimiz. Başka Marmara yok. Mavi ve yeşilin buluştuğu, biyoçeşitliliğin zengin olduğu eko sistemin önemli bir parçası. Ortak sorunlarımızın çözümlerine de ortak olmalıyız. Kendi yetki alanlarımız çerçevesinde ortak hareket etmeliyiz. Ortak çözümün ilk adımı olarak, Mudanya körfezinde ‘mavi sit’ alanı ilan edilmesini gündeme getiriyoruz. Tarihi, kültürel ve doğal mirasımızın korunması için elde ettiğimiz deneyimden yararlanarak, Marmara denizinin de korunması ve yaşatılması, değerlerimizin gelecek nesillere aktarılması için ‘Mavi Sit’ çalışmasının başlatılmasını önemli ve kaçınılmaz görüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

MUDANYA BELEDİYESİ BASIN BÜROSU

Sayfayı paylaş
Diğer Haberler
Mudanya Belediyesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close