Başkanın Mesajı

Mudanya tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleriyle pek çok farklı değeri bir arada yaşayan, dünyanın en güzel kentlerinden biri… Mudanya’mız tarihi boyunca çeşitli kültürlerin bir arada kardeşçe ve barış içinde yaşadığı bir yer olurken, son yüz yıla baktığımızda ise dünya tarihine mührünü, barışı öngören 11 Ekim 1922 Mudanya Mütarekesi ile vurdu. Mudanya’mızın Lozan’a giden yolda nasıl değerli bir mihenk taşı olduğunu hepimiz biliyoruz.

Bizler göreve geldiğimizde, Atatürk ilkelerine ve Cumhuriyet geleneklerine bağlı yöneticiler olarak Ata’mızın “Yurtta Barış, Dünyada Barış” sözünü kendimize rehber edindik. Mudanya; Türkiye ve dünyada barış ve kardeşlikle anılmalıydı ki, şu anda bunu başarmış bulunuyoruz. Mudanya’mıza barışın ve kardeşliğin başkenti derken, bunu pekiştirmek için de tüm etkinliklerimizde kentimizle ilgili bu algıyı örmeye devam ediyoruz.

Mudanya’yı yönetmeye başladığımızın ilk yılından itibaren 11 Ekim Mütareke etkinliklerini tüm Türkiye’de ses getirecek şekilde büyük bir coşkuyla kutlamaya başladık. Sadece 11 Ekim değil, bir Cumhuriyet ve özgürlükler kenti olan Mudanya’da tüm bayramlarımızı en güçlü şekilde kutlamaya, barış mesajımızı anlatmaya devam ediyoruz. Mudanya bir sanayi kenti değil ve hiçbir zaman olmayacak, biz Mudanya’yı barışın kenti olmasının yanı sıra bir tarım, turizm, eğitim ve kültür kenti olarak görüyoruz. Tüm stratejimizi de bu yönde belirliyoruz. Hatta Mudanya’nın Anayasası dediğimiz bir çalışma ile bunu değiştirilemez hale getirip, gelecek nesillere aktarmaya çalışıyoruz. Mudanya’da geçmişin izlerini koruyarak, kimliğini ön plana çıkartacak çalışmalara imza atıyoruz. 

Cumhuriyet değerlerinin coşkuyla yaşandığı, Barışın ve Kardeşliğin Başkenti misyonuyla her bir sokağında huzur, sevgi, saygı ve mutluluk rüzgarı esen Mudanya’dan herkese selamlar... 

HAYRİ TÜRKYILMAZ

MUDANYA BELEDİYE BAŞKANI

Sayfayı paylaş
Mudanya Belediyesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close