BUGÜN - 22.01.2021 CUMA
AİLE AFET PLANI
AİLE AFET PLANI
Depremde Hayatta Kalmak İçin Altın Kurallar
 
Deprem sırasında hayatta kalmak, bazı kuralların bilinmesi ve uygulanması ile mümkündür.
 
Öncelikle ilgililerden yaşadığımız yerdeki deprem tehlikesi hakkında doğru bilgiler öğreniniz. Aile bireyleriyle acil bir durumda nasıl davranacağınızı konuşunuz ve aşağıdaki hususları belirleyiniz. AİLE AFET PLANI yapınız.
 
Üzerinize herhangi bir şeyin düşmemesi için odanızda, varsa, sağlam bir masa altı veya bir iç duvar yanı seçiniz.
 
Yere yatınız, başınızı koruyunuz ve bir yere tutunuz. Bulunduğunuz yerde varsa sağlam bir masa veya sıranın altına giriniz, pencerelerden, üzerinize düşebilecek kitaplık ve mobilyalardan uzak durunuz.
 
Evinizdeki elektrik, gaz, su ana şalter, vanaların yerlerini ve nasıl kapatacağınızı öğreniniz.
 
Telefonlarınızı gerekmedikçe meşgul etmeyiniz.
 
Kitaplık, yüksek mobilya gibi kolay devrilebilecek ağır eşyaları duvara veya döşemeye sabitleyiniz.
 
Su ısıtıcılarını duvara bağlayınız.(Örneğin; Kazanı sağlam zincir veya benzeri yanıcı olmayan malzeme ile duvara bağlayınız ve ayaklarını döşemeye sabitleyiniz. Gazlı ısıtıcıların yakıt girişini esnek bırakınız.
 
Özürlülere yardım ediniz. Özürlü arabası kullanıyorsanız, tekerleklerini kilitleyiniz.
 
Kırılabilecek eşyalarınızı koyduğunuz dolaplarınızı (mutfak dolapları v.s.) kilitleyiniz.
 
Acil bir durumda kullanabileceğiniz el feneri, radyo ve yedek piller, iş eldiveni, gibi malzemeleri, ilkyardım çantası, gerekli ilaçlar, nakit para, şişe suyu, yiyecek, iç çamaşırı, havlu, önemli evrakların fotokopileri ve diğer değerli eşyalarınızı önceden bir çantaya koyunuz ve kolayca ulaşabileceğiniz yerde bulundurunuz.
 
Ailenizin, şehir dışında irtibat kurabileceği bir akrabanızın veya bir arkadaşınızın adını, telefon numarasını ve adresini belirleyiniz ve ailedeki herkese veriniz.
 
Bulunduğunuz yerdeki ARAMA KURTARMA ekiplerine gönüllü olarak katılabilirsiniz.
 
İlkyardım kurslarına katılarak, nasıl ilkyardım yapılacağını öğreniniz.
 
 
Deprem Sırasında Ne Yapmalı?
 
Bina içinde:
 
Deprem sırasında sakin olunuz ve paniğe kapılmayınız.
 
Deprem genellikle hafif sarsıntı, gürültü ile başlar ve birkaç saniye şiddetli, yıkıcı sarsıntı gelir. Bu birkaç saniye içinde, deprem sırasında nasıl davranacağınızı belirleyen AİLE AFET PLANI'nı uygulamak hayatınızı kurtarır.
 
Büyük deprem sırasında ayakta durmanız ve koşmanız mümkün değildir. Çömeliniz ya da döşemeye yatınız. Sağlam bir masa, sıra, mobilya veya kapı kasasının altına giriniz ve başınızı koruyunuz. Masaya tutununuz ve onunla birlikte hareket etmeye hazır olunuz. Pozisyonunuzu sallantı duruncaya kadar ya da hareket etmek için güvenli oluncaya kadar değiştirmeyiniz. Pencerelerden, şöminelerden, sobalardan, ağır mobilyalardan ve kolayca devrilebilecek eşyalardan uzak durunuz.
 
Tekerlekli sandalyede isek tekerlekleri kilitleyerek başımızı ve boynumuzu korumaya almalıyız.
 
Mutfak, imalathane, laboratuar gibi iş aletlerinin bulunduğu yerlerde; ocak, fırın ve bu gibi cihazları kapatmalıyız. Dökülebilecek malzeme ve maddelerden uzaklaşmalıyız. Birinci maddede belirtildiği şekilde kendimizi korumalıyız.
 
Sarsıntı geçtikten sonra elektrik, gaz ve su vanalarını kapatmalıyız. Soba ve ısıtıcıları söndürmeliyiz. Diğer güvenlik önlemlerini almalıyız ve daha önceden hazırlanmış acil durum çantası ile gerekli olan eşya ve malzemeyi yanımıza alarak derhal binayı daha önce tespit ettiğimiz yoldan terk edip toplanma bölgesine gitmeliyiz.
 
Merdiven, balkon, koridor ve geniş sahanlı yerlerden, kolonlardan ve pencerelerden uzaklaşmalıyız.
 
Okulda isek sınıfta kalarak sağlamsa sıra altlarına ya da sıra yanına birinci maddede belirtildiği şekilde başımızı korumalıyız.
 
Kesinlikle asansör kullanmamalıyız. Asansörde isek kat çıkış düğmesine basarak asansörü terk etmeliyiz.
Sayfayı paylaş
Mudanya Belediyesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close