BUGÜN - 28.10.2021 PERŞEMBE
Baş Melekler Kilisesi
Baş Melekler Kilisesi

Mudanya’nın en önemli yapılarından birisi de Baş Melekler Kilisesi… Kumyaka Mahallesi’nde bulunan Baş Melekler Kilisesi dünyanın en eski üçüncü kilisesi olarak biliniyor. 780 yılında inşa edilen bin 234 yıllık kilise, Taksiyarhon adıyla da anılıyor.  Bizans İmparatoru IV. Konstantinos Porphyrogenetos döneminde 780-797 yılları arasında yapılan ve mülkiyeti özel şahsa ait olan Baş Melekler Kilisesi, bir süre önce İstanbul Fener’de bulunan Ekümenik Patrikhane tarafından Bursa Metropolitliğine atanan Elpidophoros Lambriniadis’e satıldı. İstanbullu bir işadamından satın alınan kilisenin anahtarı ise mahalle muhtarına emanet edildi. Geçmişte akıl hastalarının tedavi edildiği de bilinen kilise, 1448 ve 1819 senelerinde tadilat gördü. Kilise, 1922 yılına kadar önemini korudu. 

Restorasyonu tamamlandıktan sonra insanlığın ortak mirası olarak hem ibadete hem de ziyarete açılacak. 

CHURCH OF ARCHANGELS

HAGIOS TAXIARCHOI CHURCH/TAKSIYARHON CHURCH 

Church of Archangels is one the most notable monuments in Mudanya… Located in Kumyaka Neighborhood, it is known as the third-oldest standing church on the world. Built in 780, the church, aka Taksiyarhon, is now 1234 years old. Built by Byzantine Emperor Constantine Porphyrogennetus IV between 780 and 797, the Church of Archangels is a private property. A while ago, it was sold to Elpidophoros Lambriniadis, who is appointed as Metropolitan Bishop of Bursa by Ecumenical Patriarchate in Fener, Istanbul. The church was purchased from a businessman from Istanbul; and its key is entrusted to neighborhood headman. In the past, the Church also served as an asylum, and underwent two restorations in 1448 and 1819. The Church preserved its status until 1922.

Once the present restoration is accomplished, it will be put into service for worshipping and visit as a heritage of mankind.

Sayfayı paylaş
Mudanya Belediyesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close