Dündar Evi Kilisesi
Dündar Evi Kilisesi

Tirilye’de bulunan Dündar Evi olarak bilinen Hagios Ioannes Rum Kilisesi (Yuannes Kilisesi) Rumların bölgeyi terk etmesi ardından özel mülkiyete geçmiştir. 19. yüzyıl yapısı kilisenin üç katlı batı cephesi günümüzde konut olarak kullanılıyor. Ana giriş, kemerli taş bir kapıdan binanın duvarlarında taştan oyma işlemelerle Bizans mimarisine özgü motiflere rastlanıyor. İbadet için ayrılan bölüm ise tek katlı olarak yapılmıştır. Binada kullanılan Roma dönemine ait bir mezar stelinde bir satırlık Latince bir yazı ile bunun hemen yanı başında erkek, kadın ve meyve tutan hizmetkâr figürleri bulunuyor.

DÜNDAR HOUSE CHURCH 

Dündar House, aka Hagios Ioannes Greek Church (Yuannes Church) in Tirilye, became a private property following the departure of Greeks. Built in 19th century, the three-storey western façade is today employed as dwelling. Main entrance displays a vaulted stone gate, as well as stone carving adornments, peculiar to Byzantine architecture. The prayer hall consists of one storey. A Roman tomb stele displays a one-line Latin inscription, with figures of a man, woman and fruit-serving attendant on the sides.

Sayfayı paylaş
Mudanya Belediyesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close