Kapanca Antik Limanı
Kapanca Antik Limanı

Uygarlıklar beşiği Bursa’nın cennet köşelerinden Mudanya’da antik bir liman Kapanca… Diğer bir adıyla Germenicopolis… Tarihin ticaret sırlarını derinliklerinde saklayan Kapanca Antik Limanı, bugün doğayla buluşmak isteyenlerin eşsiz rotası… Yeşil bir bitki örtüsünün üzerinde yükselen bir medeniyete sahip Mudanya’nın huzur limanı Kapanca, dünden bugüne içinde bulundurduğu güzelliklerle selamlıyor ziyaretçilerini. Antik Liman, Mudanya’nın batısındaki Tirilye Mahallesi ile Eşkel arasında yer alan liman kalıntılarının bulunduğu bir alanı kapsıyor. Antik çağda Bitinya toprakları içindeki liman, o dönemden itibaren Roma, Bizans ve Osmanlı zamanlarında da kullanıldı. Antik çağlarda Cenevizlilerin yöresel ürün ve tuz sevkiyatı için kullandığı bilinen liman, Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar İstanbul ile Bursa arasındaki ulaşımın sağlanmasında bir bağlantı noktasıydı. Bursa Ovası ve çevresinde yetişen ürünler İstanbul’a ve diğer kentlere gemilerle Kapanca’dan gönderiliyordu. Ticaret sırlarını masmavi bir gökyüzünün altındaki derinliklere saklayan Kapanca, bugün tüm güzelliğiyle doğaseverleri kucaklıyor. Antik liman ile ilgili araştırmalar, 1911 yılında Jon Sölch, Plinius ve Corsten gibi arkeolog ve bilim adamları tarafından yapılmış. Eski çağlarda Kapanca Limanı’ndan Nilüfer’e uzanan antik bir kervan yolundan söz ediliyor. Kapanca’nın hemen diğer yüzünde Ketendere olarak bilinen akarsu da yıllarca bu tarihe tanıklık edenlerden. Derenin denizle buluştuğu kesimde, küçük gemi ve kayıklar, rüzgarlı havalarda dalgalardan ve denizin şiddetinden korunmak için sığınmış bu doğal limana. 

ANCIENT PORT OF KAPANCA 

Kapanca is an ancient port in Mudanya, the heavenly town of Bursa, a cradle of civilizations… Kapanca was once called Germenicopolis… This ancient port keeps trade secrets of history and is a unique destination for lovers of nature today… Kapanca is the peaceful port of Mudanya, the town with civilization rising on green vegetation. Kapanca welcomes its guests with all beauties of yesterday. Ancient port covers the area of ruins between Tirilye Neighborhood and Eşkel on the west of Mudanya. In Ancient times, the port was within borders of Bithynia, before being employed by Romans, Byzantines and Ottomans. In Ancient periods, it was used for shipment of local crops and salt by the Genoese. During early years of Republic of Turkey, the port served as a link of transport between Istanbul and Bursa. The crops cultivated on and around Bursa Plain were shipped to Istanbul and other cities via Kapanca. Keeping tricks of trade deep down blue sea under the blue sky, Kapanca gives today warmest of welcomes to lovers of nature. Archeological researches about the ancient port were carried out back in 1911 by archeologists and scientists such as Jon Sölch, Plinius and Corsten. During Antiquity, there was an ancient caravan route from Kapanca Port to Nilüfer. Ketendere Stream, on the other side of Kapanca, is another witness of this long history. Small vessels and boats took refuge in this natural harbor at the junction of stream and the sea, in order to avoid waves and violence of the sea in rough weather.

Sayfayı paylaş
Mudanya Belediyesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close