BUGÜN - 28.10.2021 PERŞEMBE
Mudanya Ortodoks Kilisesi (Uğur Mumcu Kültür Merkezi)
Mudanya Ortodoks Kilisesi (Uğur Mumcu Kültür Merkezi)

Mudanya’da yaşayan Ortodoks Rumların en önemli, en büyük kilisesi olan bu görkemli yapı, günümüzde Uğur Mumcu Kültür Merkezi olarak hizmet veriyor. Mudanya Merkezi’ndeki Ortodoks Kilisesi’nin kesin tarihi ve yaptıranı belli olmamakla birlikte, yapının kuzey cephesinde orta sıradaki pencerelerden birinde 1834 tarihli yedi satırlık bir kitabe bulunuyor. Geçmişten günümüze uzanan bu metinde “İyi hemşerimiz Anastasıou oğlu Iordines anımsamak için ve dindarlığından dolayı, bu kutsal kilisenin yüzeyindeki bütün yontulmuş taşları Palaikhorio’daki zeytinliğinden getirerek bağışlamıştır. Mudanya (Moundanion) O’na minnettardır” yazıyor. Eskiden bu kilisede görev yapan papazlardan birinin evi, “Papaz’ın Evi” olarak bilinirken, söz konusu bina, 2007’de restore edilip, ilk haliyle korunarak bugüne kadar sapasağlam gelmiş. Yapı, Rumların mübadele ile Mudanya’dan ayrılmasının ardından ibadethane özelliğini yitirmiş; uzun süre sinema olarak kullanıldıktan sonra, 1993’te Mudanya Belediyesi tarafından onarılarak Uğur Mumcu Kültür Merkezi adıyla hizmete açılmıştır.

Bugün için eski kilisede sosyal ve kültürel etkinlikler, toplantılar, konferanslar, müzik ve tiyatro gösterileri düzenleniyor.

MUDANYA ORTHODOX CHURCH

(UĞUR MUMCU CULTURE CENTER) 

This stupendous monument is the most important and greatest church of Orthodox Greeks in Mudanya. Today, it serves as Uğur Mumcu Culture Center. The exact date of construction and name of builder are unknown. The Orthodox Church in downtown Mudanya has a seven-line epitaph dated to 1834 on one of windows on northern façade. The epitaph reads as follows: “In order to be commemorated and due to his piousness, Iordines, son of Anastasiou and our good fellow-citizen, has donated all sculpted stones on the façades of this holy church from his olive grove in Palaikhorio. Mudanya (Moundanion) expresses gratitude for him.” In the past, the house of one of the priests was known as “Priest’s Home”. The building was restored in 2007 pursuant to its original form and reached our day. The church lost its function as place of worship following the departure of Rums from Mudanya according to exchange agreement. It served as movie theater for a long time, before being repaired by Mudanya Municipality in 1993. Since then, the monument became Uğur Mumcu Culture Centre.

Today, the former church hosts social and cultural activities, meetings, conferences, music and theater shows.

Sayfayı paylaş
Mudanya Belediyesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close