Myrleia Antik Kenti
Myrleia Antik Kenti

Myrleia Antik Kenti’nin, günümüzde Mudanya'nın 1 kilometre güneydoğusunda bulunan ve Hisarlık adıyla anılan yayvan tepe üzerinde, M.Ö. 7. yüzyılda İyonya’dan gelen Kolophonlular tarafından kurulduğu kabul ediliyor. Günümüzde bu kentin bazı izlerine rastlanıyor. Tepe üzerinde surlar içinde oldukça yoğun görülen bu kent yaşamına, kuzeye doğru daha seyrek yerleşme alanlarında ve daha kuzeydeki liman kalıntılarında rastlanıyor. 2012 yılında bir inşaat kazısı sırasında ortaya çıkan antik kentin bulunduğu bölge SİT alanı olarak kabul edildi. Mudanya Belediyesi, binlerce yıllık tarihini turizme kazandırmayı hedefliyor.

ANCIENT CITY OF MYRLEIA 

Myrleia is most probably founded by Colophons from Ionia back in 7th century BC, on the broad and flat hill known today as Hisarlık at 1 km southeast of Mudanya. Today, we come across certain traces of this ancient city. In addition to active urban life between the city walls on the hill, there are occasional settlements northwards, as well as to remains of harbor on the north. The location of ancient city, unearthed during a construction excavation in 2012, is declared a protected archaeological area. Mudanya Municipality aims at introducing its long history to tourism.

 

Sayfayı paylaş
Mudanya Belediyesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close