Tarihi Zeytinyağı Fabrikası
Tarihi Zeytinyağı Fabrikası

Tirilye’de zeytin hasadı zamanında sokaklar sıkılan zeytinlerin kokusuyla dolar. İsmi zeytinle özdeşleşen, ürünleri Osmanlı döneminde ABD’ye kadar ulaşan Tirilye’de bulunan tarihi zeytinyağı fabrikası da yılların yıpratıcılığına karşı meydan okuyor. Osmanlı döneminde sadrazamlar, yabancı büyükelçiliklere verilecek davetlerde büyükelçilerden ne yiyeceklerine dair bir liste isterler. Her büyükelçinin kendi yemek listesinde vazgeçmediği yiyecek Tirilye zeytiniymiş… 1906 tarihli bir Salname’de “Başlıca üretimi zeytin, koza ve ev içi imalat sanayinden olarak çeşitli oda dokumalarından oluşmaktadır. Zeytin ürünü Doğu Rumeli ve Karadeniz kıyıları ile İskenderiye dolaylarına gönderilmektedir” yazar.
 

OLD OLIVE OIL PLANT 

At the time of olive harvest, streets of Tirilye are full of odor of squeezed olive. Identified with its olive famous as far as in USA during Ottoman era, Tirilye boasts a historical olive oil plant that defies years. During Ottoman period, grand viziers asked ambassadors to submit a menu for the banquet for foreign embassies. Tirilye olive was the indispensable item on the menu of every ambassador… According to annals from 1906, “The principal products are olive, cocoon and home textile, particularly woven furnishings. Olive is sent to East Rumelia and Black Sea coasts, as well as near Alexandria.”

Sayfayı paylaş
Mudanya Belediyesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close