Tirilye Kilisesi- Yemekhane
Tirilye Kilisesi- Yemekhane

Çeşitli toplantılar için sosyal amaçlı kullanılan yapı, 19. yüzyılda kilise olarak yapıldı. Zemin üstü iki kat görünümlü binanın doğu cephesinde, yedi basamaklı yarım dairesel merdivenlerle çıkılan kapının bulunduğu yerde kilise apsisi bulunmaktadır. Bunun da üzerinde biri geniş, diğeri kesme taştan silme ve öteki de üçgen kenarlı olmak üzere üç pencere bulunmaktadır. Kuzey ve güney cephelerindeki pencerelerin kenarlarına tuğla kemer konmuştur. Bina yemekhane olarak kullanılmış, geniş ve ferah olması nedeniyle nişan, düğün, sünnet ve mevlit gibi faaliyetler için de yararlanılmıştır. Mübadele sonrası öksüzler evi olan Taş Mektep öğrencilerinin yemekhanesi olarak kullanılan bu kilise, sonraki dönemlerde de sinema ve düğün salonu olarak kullanılmış, 2009’da restorasyonu tamamlandıktan sonra da kültür merkezine dönüştürülmüştür. 

TİRİLYE- SAINT VASIL CHURCH 

Built in 19th century as a church, the building now serves as a hall for various meetings. The building comprises two floors in addition to ground floor; the eastern façade includes apse together with a door that is reached by semicircular staircase of seven stairs. On the apse, there are three windows: a wider one, another fillet of cut-stone, and the third with triangular edges. Brick arches are placed near the windows on northern and southern façades. The building was used as dining hall; besides, it was employed for activities such as engagement, wedding, circumcision ceremonies and memorial services thanks to its vast and refreshing interior. After the exchange, the building was used as dining hall for students at Stone School. Eventually, it served as movie theater and wedding-ceremony hall, before being turned into a culture center following the restoration in 2009.

Sayfayı paylaş
Mudanya Belediyesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close