BUGÜN - 28.10.2021 PERŞEMBE
Hasanbey Kültür Merkezi
Hasanbey Kültür Merkezi

Hasan Bey tarafından 1652 yılında yaptırılan hamam, hayırsever işadamı Agah Bursalı´nın katkılarıyla restore edildi. Mudanya halkı tarafından “Yukarı Hamam” ya da “Eski Hamam” olarak da anılmaktadır. Hamam; Mısır Mirlivası (tuğgeneral) Hasan Paşa tarafından 1653 tarihinde inşa edilerek geliri, başta hemen yakınında yer alan ve aynı tarihlerde yaptırmış olduğu camii ve diğer vakıf giderlerine akar olarak tayin edilmişti. Hasan Paşa’nın mezarı cami avlusunda bulunurken, hamam kare planlı iki büyük mekan ile bunu destekleyen ilave mekanlardan oluşuyor. Zaman içerisinde kullanılamaz hale gelen hamam depo ve marangozhane olarak kullanılmış, daha sonra özgün yapısına uygun olarak kültür merkezi fonksiyonuyla yeniden Mudanya’ya kazandırıldı.

HASAN BEY CULTURE CENTER 

The bathhouse, built by Hasan Bey back in 1652, was restored thanks to contributions of benefactor businessman Agah Bursalı. Locals call the building as “Upper Bathhouse” (“Yukarı Hamam”) or “Old Bathhouse” (“Eski Hamam”) as well. It was built by Hasan Pasha, Brigadier of Egypt in 1653. Its revenues were allocated as income for the nearby mosque and other foundations constructed in the same era. Tomb of Hasan Pasha is located in the yard of mosque. The bathhouse consists of two major spaces with square plan, in addition to supplementary spaces. In the course of time, the building had become unserviceable and was used as storehouse and carpenter’s shop. Eventually, it was appropriately restored and introduced to Mudanya as culture center.

Sayfayı paylaş
Mudanya Belediyesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close